środa, 16 kwietnia 2014

WIELKANOC-CEBULNIK

Zbliża się Wielkanoc. Jedną z tradycyjnych metod malowania jajek jest farbowanie ich w cebulniku. Daje on kolor złoto brązowy (zależy kto ile trzyma). By go zrobić trzeba do garnka włożyć obierki od cebuli i zalać wodą 9wody tyle ile cebuli). Zostawić na 24 godziny. Wrzucić jajka i postawić na gaz na 20 min. Jeśli efekt jest za słaby zostawić na jeszcze trochę.

By jajka ciekawiej wyglądały można urozmaicić efekt:

Odbitki listków- wybierz liście które mają ładny kształt (bardzo ładnie sprawdza się pietruszka). Zamocz w kubku z woda i nałóż na jajko w wybranym miejscu. Trzeba pilnować by nigdzie nie odstawało było idealnie przylepione. Następnie odcięty kawałek cienkiej rajstopy (by miała kształt takiego kaftanika) nałóż na jajko i ściśnij gumką recepturką. Zwróć uwagę czy nie ma na rajstopie żadnych fałd, zagnieceń i czy listki się nie przesunęły. Wrzuć jajko do gotowania.

 Paski-owiń jako nylonową nitką lub jakąś żyłką itp. Następnie wrzuć do gotowania

Słoneczko- przygotuj kawałki rajsopy (takie jak do odbitek listków) następnie włóż jajko i zwiąż gumką recepturka w te miejsca gdzie chcesz by były słoneczka i wrzuć do gotowania.


Ja w tym roku zdecydowałam się na malowanie jajek woskiem. Efektami prac oczywiście się podzielę. 

Wszystkim życzę smacznego, pięknie ozdobionego jajka, mokrego dyngusa i wszystkiego najlepszego z okazji Świat Wielkiejnocy.

                                                                              - Gabrysia ;o) 
      

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz